Automatyzacja procesów spawalniczych – skuteczna, na czym polega?

Roboty spawające są coraz częściej wykorzystywane. Wdrożenie takiego rozwiązania niesie ze sobą wiele korzyści. Jeżeli podobne zadanie ma wykonać człowiek, musi mieć on odpowiednie doświadczenie.

Spawanie nie jest czynnością, którą może wykonać przypadkowa osoba zaproszona do zakładu przemysłowego wprost z ulicy. Tymczasem w przypadku robota ten problem w ogóle nie istnieje. Zarówno nowo wdrożony do pracy robot, jak i maszyna pracująca w danym miejscu od 10 lat będą wykonywać zadanie, do którego zostały stworzone w ten sam sposób. Poza tym automat nie odczuwa zmęczenia. Wydajność i jakość jego pracy nie spada nawet wtedy, gdy pracuje przez całą dobę. Porównując pracę maszyny i człowieka warto również zwrócić uwagę na to, że procesy spawalnicze odbywają się najczęściej w warunkach wybitnie niesprzyjających dla ludzkiego zdrowia. Maszyna, która została skonstruowana specjalnie po to, aby wykonywać prace spawalnicze nie będzie wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych – zobacz robot do spawania.

Skoro wspomniano o tylu zaletach, to można znaleźć również minusy wdrożenia takiego rozwiązania? Tak, trzeba wiedzieć o tym, że automatyzacja procesów spawalniczych nie może być wprowadzona w każdej firmie. Koszt zakupu takich maszyn jest dosyć wysoki. Jeżeli w danym przedsiębiorstwie prace spawalnicze prowadzone są tylko okazyjnie i nie jest to podstawa jego działalności, lepiej zrezygnować z pomysłu wprowadzenia automatyzacji. W takim przypadku będzie to nieopłacalne. Niezbyt korzystne jest to również w sytuacji, gdy dana firma produkuje ograniczoną, niewielką ilość ilość elementów, a następnie przechodzi do wytwarzania kolejnych, innych od poprzednich. Wymaga to wtedy przestoju koniecznego do przekwalifikowania maszyny, co generuje dodatkowe koszty.

Całkiem inaczej to wygląda, kiedy głównym elementem działalności przedsiębiorstwa są prace związane ze spawaniem. Automatyzacja przyniesie wtedy pozytywne efekty. Proces spawalniczy zostanie usprawniony, będzie przebiegał szybciej. Jakość produktów wytwarzanych przez daną firmę będzie znacznie wyższa, wzrosną również jej możliwości wytwórcze. Jesteś zainteresowany wdrożeniem automatyzacji procesu spawania w przedsiębiorstwie, którym kierujesz? Firma Robot Partner ma dla Ciebie ciekawą ofertę. Zapoznaj się z jej opisem, a następnie przejdź do zakładki Kontakt. Znajdziesz tam zarówno numer telefonu, jak i adres mailowy. Możesz również skorzystać z formularza kontaktowego.