Herbaty zdrowotne, co o nich warto wiedzieć.

Herbata to niemalże napój narodowy. Warto wspomnieć, że Polska znajduje się na trzecim miejscu wśród wszystkich krajów europejskich, które cenią sobie herbatę za jej wyjątkowy smak, a także właściwości lecznicze.

Herbata już tysiące lat temu służyła jako skuteczny środek leczniczy. Warto sprawdzić właściwości lecznicze i dodatkowe korzyści zdrowotne, np. utrata masy ciała, łagodzenie dolegliwości żołądkowych, łagodzenie przeziębienia itp. Do herbat zdrowotnych zaliczyć można herbatę czerwoną np. Royal Pu-Erh, herbatę zieloną, pokrzywową, z mięty pieprzowej, czy też herbatę rumiankową. Herbata czerwona sprawdza się przede wszystkim w diecie odchudzającej, dlatego będzie skutecznym środkiem na zwalczanie nadwagi i otyłości. Ma szereg właściwości zdrowotnych, wspomagających trawienie, hamują przyrost tkanki tłuszczowej i ułatwiają koncentrację. Jest ona nazywana również herbatą Pu-erh (tu kupicie – herbata pu-erh), czyli herbatą czerwoną półfermentowaną, gdyż jej liście poddaje się lekkiej fermentacji, aż do momentu, gdy ich końce przyjmują czerwony kolor.

Kolejną herbatą, która ma cenne właściwości zdrowotne jest herbata zielona. Znacznie przyspiesza przemianę materii, hamuje nadmierny apetyt, dzięki zawartości takich składników, jak: witamina B, kofeina, katechiny, czy też polifenole. Ma również działanie moczopędne i wspomaga oczyszczanie organizmu z nagromadzonych toksyn. Doskonale wpływa na pracę wątroby i wspomaga jej metabolizm. Herbata pokrzywowa będzie przydatna przede wszystkim dla alergików zmagających się z alergiami sezonowymi. Wykazuje delikatne działanie przeciwhistaminowe. Wypijana regularnie wpływa łagodząco na katar i zatkany nos, drapanie w gardle i ataki alergii. Zobaczcie też: herbaty białe naturalne – na zdrowie.

Herbata z mięty pieprzowej tak jak rumianek, wykazuje działanie rozładowujące napięcie nerwowe, ułatwia zrelaksowanie się oraz walkę z bezsennością. Doskonale łagodzi zaparcia, a także może pomóc w bólach brzucha, wzdęciach i w biegunce. Herbatka rumiankowa łagodzi uczucie niepokoju, ułatwia wyciszenie się po ciężkim dniu, uspokaja, gdyż może zwiększać poziom glicyny w organizmie, a ta z kolei jest znana ze swoich łagodzących właściwości, delikatnie rozluźniających nerwy.